ארכיון הקטגוריה: מתח

הנוקמים

avangersיצא לי בצורה לא צפויה וממש בהתראה של כמה דקות להיות בבכורה של הסרט הנוקמים בישראל. ואני שמח שכך יצא, חוויה כזו מסרט בתלת מימד לא ראיתי לפני כן.

הסרט מחבר את כלל סרטי הקומיקס שיצא תחת מארוול בשנים האחרונות , ת'ור, איירון-מן, קפטן אמריקה והענק הירוק.

את האמת, מהניסיון הקודם שלי בצפייה בסרטים שמחברים יחד כמה סרטים קודמים, ציפיתי שמשהו יתפספס. בדיוק לפני  כמה דקות דיברתי על זה עם חבר, על זה שהסרט היה יכול להיות כמו הסרט האחרון של אקס-מן שבו הראו גיבורים שרצינו יותר מהם, ממש לשנייה. אבל לשמחתי הצליחו לתת במה לכולם באופן מושלם.מלבד הענק הירוק, כל השחקנים נשארו אותו הדבר.

בעל השעתיים ועשרים של הסרט לא הצלחתי למצמץ לרגע אחד, הייתי שקוע באקשן של הסרט בצורה ללא הפסקה. הקצב של הסרט פשוט מעולה ומשאיר את המתח כל הזמן. כל הסרט בונה אותנו לקראת הניצחון האפי של חבורת הנוקמים. כל אחת מהדמויות תורמת את האופי שלה ללחמיה בכוחות הרשע (שבמקרה הזה זהו לוקי, אחיו של ת'ור) בצורה האופיינית לה: איירון-מן ביהירות וההומור שלו, הענק הירוק המסוגר, קפטן אמריקה כחייל צייתן בעל ערכים פטריוטים ות'ור שלמרות כוחו העצום עדיין מסנה לפנות אל השכל של אחיו החורג. 

ג'וס וידון שמוכר לנו מבאפי ומסריניטי , הצליח גם בכתיבת התסריט וגם בחיבור האקשן והסיפורים של כל הדמויות לכלל יצירה מוצלחת ביותר שמחברת למעריצי הז'אנר את כלל כוכבי העל לסיפור אחד ומאד הגיוני מבחינת הפרטים. מזכיר מאד את הסרטים המצוירים של גיבורי העל מתקופת הילדות שלי.

הדבר היחיד שהייתי רוצה לראות שונה, זה אדוארד נורטון בתפקיד הענק הירוק, ואולי לשבת בשורה קצת יותר רחוקה בקולנוע כדי לראות הסרט קצת פחות בגדול. מה שבטוח אני הולך שוב בהזדמנות ראשונה. מי בא איתי?

אני לא אספר את העלילה פה, כי זו חובה ללכת לראות את הסרט וגם כי מי שחובב הז'אנר כבר יודע את העלילה בעל-פה . אני מבטיח הנאה גדולה ותמורה גדולה לישיבה בקולנוע. 

black swan

"הולכים עם אמא שלי ל'ברבור שחור' בסינמה סיטי, מצטרף?" זה הסמס שקיבלתי ממירי ביום שבת האחרון (5 במרץ). אז כמובן שאי אפשר לסרב להצעה כזו במיוחד שמאד רציתי לראות את הסרט. אז בסינמה סיטי לא היינו כי לא היו כרטיסים (וטוב שכך), אבל היינו ביס פלנט איילון.

לא ידעתי למה לצפות בסרט הזה כי מהקדימון של הסרט לא היה אפשר באמת להבין מה הולך להיות שם. היא הופכת לברבור הברבור הופך אליה, יש שתיים כאלו אחת שחורה אחת לבנה, בקיצור לא ידעתי למה לצפות.

נטלי פורטמן בדמות שברירית בצורה מדהימה, משחקת רקדנית בלט, נינה, בלהקה שמעלה מחדש את אגם הברבורים בצורה חדשה. נינה, עוברת מכבש לחצים ע"י אימה (ברברה הרשי) להיות מושלמת ולא לעשות שום דבר מלבד בלט כדי שהקריירה שלה לא תפגע כמו שהקריירה אימה נהרסה בגלל היותה בהריון עם נינה. בלהקה נינה מלווה ע"י המנהל הכוחני שלה, תומאס ( וינסנט קסל), שמאלץ את הצד הרע של נינה להשתחרר כדי שתוכל לבצע את הברבור השחור בצורה מושלמת. מול נינה בלהקה מופיע הניגוד המושלם שלה דמות לילי (מילה קוניס) שמנסה לשחרר את הילדה הרעה מתוך נינה, אך מסתבר שנינה לא צריכה אותה באמת אלא רק את הנוכחות שלה בלהקה. בעזרתו של תומאס ובעזרת התחרות מול לילי מצליחה נינה לקבל את התפקיד הראשי במופע במקום בת' (וינונה ריידר), שכנראה עברה את אותו התהליך שנינה עברה כמה שנים קודם וכיום היא שבורה לחלוטין. אני חייב לציין שאת וינונה ריידר לא ממש זיהיתי במהלך הסרט תפקיד כזה קטן לא ציפתי שיהיה לה.

הסרט זז בצורה מהירה וגורמת לנו כל הזמן לרצות להבין מה בדיוק קרה בכל רגע נתון, רצון שלא תמיד בא לסיפוקו באותו רגע . הבמאי (דארן אהרונפסקי) מצליח להעמיד אותנו כל הזמן על הגבול הדק של בין דימיון למציאות בלי שנדע להבדיל באמת. הנאה צרופה של מתח ודרמה בשילוב נכון של מעט אימה.

כשאתה רואה סרט אתה צריך לחשוב האם הוא גם השפיע עליך, האם הוא גורם לך לחשוב על משהו מהמציאות שלך? הברבור השחור בהחלט גורם לחשוב האם "הילד הרע" שבתוכנו צריך לצאת כדי שנוכל להגשים את החלומות הגדולים ביותר שלנו. האם אותה "השתחררות" אכן עלולה לגבות מחיר כפי שהיא גבתה במקרה של נינה? ייתכן כשתראו את הסרט תקבלו תשובות.

האביר האפל – The Dark Knight

ככה אמורים לעשות סרט, בזה אין ספק שכריסטופר נולן עשה פה עבודה מדהימה. כמובן ששורת השחקנים המעולה תורמת בצורה מאד משמעותית לסרט, אבל עדיין יש פה הצגה אחרת של סיפורי באטמן, משהו שנותן לסרט להראות קצת יותר מציאותי.

הפעם הסרט לא מציג לנו את ברוס ווין כמיליונר המרוחק שחי בטירה מחוץ לגותאם סיטי, אלא חי בפנטהאוז במרכז העיר. ה-BatCave לעומת זאת נמצא מתחת לאדמה בעיר במעין לופט תת-קרקעי שכל הפיטצ'רים שלה עולים ויורדים במעין "מגירות" נסתרות. גם העיר עצמה שתמיד הוצגה בכל סרטי באטמן כעיר אפלה וחשוכה, מופיעה באור רגיל ואפילו באור יום בוהק. יש אפילו בסרט נגיעות קלות בעולם האמיתי, מוזכרות סוכנות ממשלתיות ובאטמן יוצא מחוץ לגבולות העיר ופועל במזרח אסיה כדי להביא פושע בחזרה לעיר.

כריסטיאן בייל בתפקיד ברוס ויין, נותן רוח צעירה לבאטמן כאשר נראה שיש בו מעט נהנתנות אפילו ולא רק ברוס ויין המחושב שאנחנו מכירים משאר הסרטים בסדרה. אכן נראה כי ברוס ויין הוא בחור עשיר שחי בעיר ולא סתם עשיר מסתורי שחי בטירה, זה חלק מהחיבור של הסרט למשהו קצת יותר מציאותי ופחות אגדתי. הג'וקר שמגולם ע"י הית' לדג'ר הוא אחת הדמויות הרעות היותר מעניינות שהיו בסרטי באטמן. שלא כמו בסרטים האחרים לא היה פה הסיפור המשעמם של "איך נוצר האיש הרע?" מה שמפנה מקום בסרט לאקשן אמיתי במקום לפיתוח אמפטיה לטרגדיה של האיש הרע. הג'וקר היה הפעם פשוט איש רע שפעל לא מתוך שיגעון גדלות או במטרה לנקום אלא פשוט בשביל להשתעשע. האיפור של הג'וקר פשוט מעולה, במקום האיפור המושלם שהיה לג'ק ניקולסון, הית' לדג'ר מופיע עם איפור שמראה שהג'וקר זה אדם אמיתי שפשוט נעשה קצת קוקו….

אם אי פעם תהינו מאיפה מגיעים כל הגאדג'טים של באטמן ומי עושה לו את החליפה ואיך זה שאף אחד לא עולה על מקור כל הדברים האלו, גם לזה יש קצה חוט בסרט הזה ופתאום יש קצת יותר הגיון במה שהולך בסרטים הקודמים, אך היותר מאוחרים כרונולוגית, של באטמן.

עוד שחקנים שנפגוש בסרט הם, אהרון אקרהט( Thank You for Smoking , האהוב עלי מאד) שמשחק את התובע המחוזי, הארווי דנט שעם מהלך הסרט עובר שינוי מאד גדול. מייקל קיין מקבל את תפקידו של אלפרד, משרתו ואיש סודו של ברוס ויין. גארי אולדמן, משחק את מפקד היחידה שמטפלת בנושאי המאפיה במשטרת גותאם סיטי, גורדון. איש הפיתוח של באטמן הוא לא אחר מאשר מורגן פרימן, שמשחק את לוציוס פוקס ( דמות חדשה ככל הזכור לי) ומגי גילנהל המוכרת מהסרט "המזכירה" משחקת את רייצ'ל, אהבת האמת של ברוס ויין שבגלל היותו באטמן לא יכולה להתממש.

הסרט רץ עדיין בקולנוע, ואני ממליץ לכל מי שרוצה להנות מאקשן איכותי, לרוץ מהר ולראות….ובנתיים אפשר להנות מהקדימון

אני האגדה – I am Legend

אני לא יודע כמה סרטים נעשו על השלכות של טעויות אנוש שעשו מניפולציה בגנום האנושי והביאו לכדי אסון כלל עולמי ( אני כתבתי את כל המילים הגדולות האלו?) אבל מעטים מאד מהסרטים נתנו את הזוית היותר אנושית של הדמויות.

סרטו של פרנסיס לורנס נותן זוית חדשה, לדעתי, על הסרטים מהסוג הזה. רוברט נוויל (וויל סמית) הוא קולנול בצבא האמריקאי שהתעסק במציאת תרופה לנגיף שהיה אמור להוות תרופה לסרטן, אך הפך למוטוציה שהופכת את האדם לחיית טרף צמאה לבשר, אך רגישה לקרינה אולטרה סגולית ( במילים אחרות, אור יום). מלבד הצרה הנוראית הזו הנגיף מועבר באוויר או ע"י מגע דם….מואי כיף.

שלוש שנים אחרי שהמגפה חיסלה את רוב רובה של אוכלוסיית העולם, רוברט מנהל שיגרה יומית שמתחילה עם אור ראשון כשהנגועים חוזרים למחבוא שלהם, הוא מסתובב בניו יורק עם כלבתו סם. הוא מוציא סרטים מהחנות השכרת סרטים, הוא נכנס לבתים כדי למצוא אוכל ואף מנסה לצוד חיות בר שמסתובבות בעיר. כאשר כל מטרתו היא למצוא תרופה לנגיף. באופן מאד נוח הוא חסין להשפעות הנגיף ומתוך הדם שלו הוא מנסה ליצור את החיסון שיציל את העולם.

את החיסון הוא מפתח במעבדה שמתחת לבית שלו כשהוא מנסה זאת על חולדות ואחרי שנראה לו שמצא תרכובת מתאימה, מנסה זאת על נגוע שתופס. הוא משדר יום יום תשדורת רדיו שקוראת לכל מי שנשאר חי לבוא לפגוש אותו בנקודת מפגש בעיר בתקווה שיש עוד מישהו בעולם חוץ ממנו. פעולה שמצילה את חייו בסופו של דבר.

מה שאני אהבתי בסרט זה את משחקו המדהים של ויל סמית, שהבדידות מתחילה לשגע אותו ולגרום לו לדבר עם בובות ראווה שהוא מציב בחנות השכרת הוידאו, ולדבר עם עצמו וכמובן לחיות בסיוטים של מות אישתו וביתו.

אני ממליץ לראות את הסרט, אבל אפשר להתחיל בלראות את הקדימון

ברוז' – In Bruges

פוסטר הסרט

לפני שאני מתחיל לדבר בכלל על הסרט יש דבר מאד חשוב שצריך לדאוג כשהולכים לראות כל סרט בקולנוע, צריך ללכת עם מישהו שכיף איתו זה מעצים את החוויה של הסרט…

במאי : מרטין מקדונה

קדימון לסרט

ברוז' זאת עיר בבלגיה ששם מתרחשת עלילת הסרט, זהו סיפורם של ריי (קולין פארל) וקן (ברנדן גלסן) שני רוצחים שכירים שעובדים בשביל איש העולם התחתון בשם הארי( ראלף פינאס).

הארי שולח את שניהם לנוח קצת אחרי עבודת התנקשות שביצע ריי שהשתבשה. השניים ממתינים להוראות מהארי אך בנתיים הם צריכים לנסות לנצל את שהייתם בשביל להנות אז זה קצת קשה כאשר את קן יותר מעניין להסתובב באתרים היסטורים ואילו ריי מתאהב בנערה מקומית בשם קלואי (קלמנס פואסי)וכל רצונו זה לבלות איתה זמן ותוך כדי קצת להקניט תיירים אמריקאים. במהלך הסיור ההיסטורי שלהם בעיר נתקלים השניים בסט צילומם של סרט בכיכובו של גמד (ג'ורדן פרנטיס) בשם ג'ימי. ג'ימי הוא לקוח של אותה נערה מקומית, קלואי, בה התאהב ריי.

הסרט הוא מעין סרט מתח פעולה שמלווה במעין הומור אותו יודעים לייצר רק הבריטים. עבודת המצלמה בסרט הזה לא רעה בכלל המידע נחשף אלינו בצורה הדרגתית, המצלמה מראה לנו בכל סצינה את הדברים בסדר שבו הם צריכים להחשף אלינו ובלי שנשים לב אליהם לפני כן. כך גם העלילה , שנבנית הדרגתית קודם כול מהכרת הדמויות העיקריות בדמות של תיירים או כחלק מתעשיית הקולנוע אך עם התקדמות העלילה אנחנו מגלים את מה שהן באמת, דברים שבהחלט מפתיעים עם התקדמות העלילה.

בקיצור מאד נהנתי מהסרט, מומלץ מאד לכל מי שאוהב לשמוע הרבה מבטא בריטי ולהנות מסרט שכול הזמן בתנועה.

אני לא אמשיך לספר יותר מדי על הסרט כיוון שהוא עדיין בקולנוע ומומלץ ללכת לראות אותו….